Param

Tarihe Geçen Bir Girişim; Dünya Barış Kenti: NEVŞEHİR

İçimizdeki girişimcilik ruhu genellikle laftan ileri gidemez, gitmek istese de birileri buna engel olur, bizde de zaten geri bildirim alma, insanlarımızda da fikir verme sorunu olduğu için hevesimiz kırılır, harekete geçemeyiz. Unutma ki; “denize açılmaktan korkarsan, ötelerdeki güzelliklere ulaşamazsın.”

Nevşehir Belediye Başkanı Hasan Ünver, ruhundaki bir düşünceyi bir adım daha öteye götürerek, bugün bizi dünya’da onurlandıran bir Girişim’e imza atmıştır. Tarihte yapılan ilk yazılı barış antlaşması “Kadeş Barış Antlaşması” nın imzalandığı yer Nevşehir’dir. Tam olarak nerede imzalandığı bilinmeyen bu antlaşmanın burada imzalandığını gösteren ve Nevşehir’in dünya barış kenti olmasının mimarisi olan Ünver’in Girişimi tüm Girişimcilere örnek olsun.

Dünya Barış Kenti Nevşehir

Dünyanın En Akıllı İnsanı Erdal Demirkıran, bir gün Nevşehir’de seminer verir. Seminere katılan

Nevşehir Belediye Başkanı Hasan Ünver, 2 günlük süren seminerin sonunda elini kaldırırarak söz hakkı alır ve Demirkıran’a hitaben “Kadeş Barış Antlaşması’nın bence Nevşehir’de imzalandığını” dile getirir.

Demirkıran bu bilgi karşısında şaşırır ve nasıl hocam diye sorar. Salon da bu iddia karşısında şaşkınlaşır, birazdan yapılacak açıklama için pür dikkat Hasan Ünver’in üzerine kulaklarını diker.

Hasan Ünver “Hocam siz nasıl dünyanın en akıllı insanı olduğunuzu nereden bulduysanız ben de oradan buldum” der. Demirkıran “ben uydurdum” dedi, Ünver “ben de uydurdum o zaman” dedi.

Seminerden sonra akşam Nevşehir’de Türkmen Konağında beraber yemek yiyen Demirkıran ve Ünver sonunda bir karar vererek dönemin Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Kofi Annan‘a bir mektup yazarlar.

Mektup’ta (Biz Türkçe’sini yazıyoruz);

Sn. Kofi Annan,

Kadeş Barış Antlaşması’nın Nevşehir’de imzalandığını tespit etmiş bulunuyoruz. Gerekenin yapılmasını saygılarımızla arz ederiz.

Hasan Ünver / Nevşehir Belediye Başkanı

Birkaç gün sonra cevap gelir ve cevapta 2 soru sorarlar;

Kadeş Barış Anlaşması’nın Nevşehir’de imzalandığı kanısına nerede vardınız?

Lütfen konuyla ilgili belge gösteriniz.

Tekrar Kofi Annan’a bir cevap gönderilir ve;

Kofi AnnanSn. Hasan Ünver,

Kadeş Barış Anlaşması’nın Nevşehir’de imzalandığının bir kanı olduğu kanısına nereden vardınız?

Aksini iddia eden belge gösteriniz?

Bu yazışmalardan sonra Birleşmiş Milletler’den bir heyet Nevşehir’i ziyaret eder ve Hasan Ünver onlara Kadeş Barış Anlaşması’nın imzalandığını iddia ettiği yeri gösterir ve daha sonrasında bazı çalışmalardan sonra heyet şehirden ayrılır.

21 Eylül 2005 tarihinde bir Hasan Ünver’e tarihe geçecek bir mektup gelir;

Sn. Hasan Ünver, Nevşehir Belediye Başkanı

Kadeş Barış Antlaşması’nın Nevşehir’de imzalandığı gerekçesiyle, Nevşehir’i “Dünya Barış Kenti” ilan ediyorum.

Kofi Annan / Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri

Dünya Barış Kenti NevşehirGirişimcilik; sadece iş kurmak değildir, Girişimcilik; sadece kariyer yapmak değildir, Girişimcilik; Sosyal bir hareketin de bir değişime ortak olmanın da adıdır. Bir ağaç bile dikmek Girişimciliktir. Bana göre Hasan Ünver gibi yüzlerce belediye başkanına ihtiyacımız var. Yaptığı bu girişim de dünya tarihine Türkiye’nin adını yazdıracak harika bir örnektir. Kadeş Barış Anlaşması tarihte yapılan ilk yazılı barış antlaşmadır ve nerede imzalandığı bilinmemekteydi, ancak Hasan Ünver bu belirsizliği örnek bir girişim ile sonuçlandırdı. Tarihe adını yazdırdı.Bu mektuptan sonra Hükümet de destek verir ve dünya’dan 2000’e yakın belediye başkanı 25-28 Eylül 2005 tarihinde Nevşehir’i ziyarete gelir, düzenlenen konferansa katılır. Nevşehir artık Dünya Barış Kenti’dir.! Kadeş Barış Antlaşması nerede imzalandığı sorusunun cevabı artık Nevşehir‘dir.

Basından haberler;

Dünya barış kenti: Nevşehir (Mahmut Övür, Sabah Gazetesi, 13.09.2005)

Barışın merkezi Nevşehir (Hürriyet, 10.04.2005)

 

Dünya Barış Kenti

dünya barış kenti - 5

Dünya Barış Kenti

 

Dünya Barış Kenti Nevşehir

Dünya Barış Kenti Nevşehir

Dünya Barış Kenti Nevşehir

Dünya Barış Kenti Nevşehir

Param

Son İçerikler

ParamKredi