Ansoff Matrisi ile Şirketinizin Büyüme Stratejisini Belirleyin

Ansoff Matrisi projenizin geleceğini bir anda değiştirebilir. Bu matriste bir firmanın büyüme yolları ele alınmıştır. Tabloyu çok dikkatli incelemenizi ve anlamanızı isteyeceğim. Çünkü kendi ürününüzün pazarlamasını yaparken bu yolu kullanabilir, planlarınızı daha hedefli bir şekilde yapabilirsiniz. Bu tabloyu 4 maddede ele alacağım.

1. Mevcut pazarda, mevcut ürününüzün pazar payını artırabilirsiniz. Diğer bir adıyla da penetrasyon diyoruz buna. Örnek olarak ürün veya hizmetinizle bir pazarın %7 lik payına sahipsinizdir. Bu yılki hedefiniz olarak pazar payınızı %12 ye çıkarmak için yeni yollar bulabilirsiniz.

2. Mevcut pazarda, ürün geliştirme stratejisi uygulayabilirsiniz. Bu demek oluyor ki ürün gamınızı geliştirebilir, mevcut pazarda yeni ürünler çıkarabilirsiniz.

3. Pazar geliştirme stratejisi ile mevcut ürününüz ile yeni pazarlara açılabilirsiniz. Avrupa’da 2 ülkeye ihracat yapıyorsanız, bunu 5 ülkeye çıkarabilirsiniz. Yeni pazarlara açılarak büyüme stratejisi oluşturabilirsiniz. Bunun riski yeni pazara yeni ürünle girmekten daha azdır.

4. Yeni pazarlara yeni ürünlerle girebilirsiniz. Mevcut ürününüzü mevcut pazarlarda arz etmeye devam ederken, daha önce hiç girmediğiniz bir pazara yeni bir ürününüz ile girebilirsiniz. Bu ilk etapta risklidir. Çünkü ilk kez arz oluşturacağınız bir pazarda, daha önce etkileşimini görmediğiniz bir ürünü sunuyorsunuz.

Güncel İçerikler