Türk Girişimci İsmail Berber’den %100 Yerli Elektirikli Otomobil

ismail berber
İsmail BERBER – Hilmi ÖĞÜTCÜ

Edison elektriği bulmak için nasıl pes etmediyse İsmail Berber de elektrikli aracı bulmak, geliştirmek ve milyonlara sunmak için pes etmedi.

Bu hikayemiz gerçek bir girişimcilik öyküsü. Türkiye’nin ilk %100 yerli elektrikli otomobilini üretti. İnovasyon Zirvesi’nde TEB Girişim standında İsmail Berber ile görüştük. En çok ilgiyi bu stand alıyordu. Türk Ekonomisi için milat denilecek bir noktaydı bu.

İsmail Berber, gerçek bir girişimcidir. Her ne kadar TEB’den destek alarak buralara geldiğini düşünüyorsanız da yanılıyorsunuz. Çünkü onu buralara getirecek bir buluş olması gerekiyordu ve o bunu yıllarca üzerinde çalışarak, yılmadan, pes etmeden, düşe kalka yaptı ve sonunda başardı, desteği aldı.

ismail berber

Aslında henüz başardığı bir şey yok çünkü önünde alacağı daha bir dünya yol, ulaşması gereken bir dünya insan var. Yeri geldiğinde günde 20 saat çalıştı, 2 saat uyudu, 2 saat dinlendi. Sosyal hayatına bir süre ara verdi. Boş zamanlarını kafelerde değil, destek alabileceği kurumlarda ilgili kişilerle görüşmek için geçirdi. Tüm sosyalliği hayatını değiştiren, babasının rahatsızlığından dolayı devraldığı Atölyesiydi.

Bu araç bir gün Amerika’da Almanya’da Avustralya’da Fransa’da Arap Emirlikleri’nde … pazara Türk Markası olarak girdiğinde asıl başarısına ulaşmış olacak.

100 km’de 90 kr yakıyor, modelleri mevcut ve 1 ton yük taşıyan modeli de var. En önemli özelliklerinden biri ise standard bir prizde şarj edebiliyor olması. Şu an AR-GE çalışmaları hızla devam ediyor. TEB Girişim’in Televizyon kanallarında oynattığı reklamların tek konusu. Tekrar değiniyorum; bu araç TEB Girişim sayesinde bu seviyelere gelmedi ama bundan sonra TEB Girişim sayesinde dünya ile buluşacak. Kendisini gönülden tebrik ediyoruz. Bize vazgeçmeyen, hemen sıkılmayan Girişimciler lazım. Ve yenilikçi olacak, çığır açacak. İsmail Berber imkansızlıklar içerisinde gelerek bugün bir marka olma yolunda büyük adımını attı. Kimse ona gidipte; al sana 1 milyon dolar para vermedi. O önce düşündü, tasarladı bir şekilde hayata geçirdi, sonra yatırımcıları ikna etti, şimdi ise ilk modeller için geliştirme ve tamamlama çalışmalarını sürdürüyor.

İsmail Berber’in TEB Akıl Fikir yarışmasındaki Başarı Hikayesi sunumu;

Güncel İçerikler