Girişimciler İçin: Uykunuzu Açmanın 9 Yolu!

uyku sorunuPsikolog Barış Gürkaş’tan Girişimciler İçin: Uykunuzu Açmanın 9 Yolu!

Gün içinde birçok zaman oradan oraya koşturmaktan saatler nasıl geçiyor anlamıyoruz ve yapmamız gereken birçok iş geç saatlere kalabiliyor. Kimi zaman geç saatlere kadar bilgisayarın başında oturabiliyoruz, kimi zaman yetişmeyen projelerle oyalanabiliyoruz. Gece boyunca neyle uğraşırsanız uğraşın ertesi gün en büyük sorun uykusuzluk, isteksizlik ve odaklanamama problemi oluyor.

Uykusuzluk ile baş edebilmek için ise, birçok zaman ya kahve içiyoruz ya da enerji içeceği. Ancak fazla kafein bizi daha huysuz ve gergin hale getiriyor. Kahvenin sağlıklı olduğu söylense de, uykusuzluk ile başa çıkmak için kahve dışında çözümler olduğu da biliniyor. Uykusuzluk ile başa çıkmak amacıyla Psikolog Barış Gürkaş, araştırma yaptı ve bunları bir yazıda topladı. İşinize yarayacağını düşünüyoruz.

1) Duruşunuzu değiştirin
Oturuş şekliniz uykulu olduğunuzda uyku modunuza uygun şekilde olacaktır. Yani oturduğunuz sandalyede her zamankinden daha rahat (yayılarak) oturuyor olacaksınız. Bu sebeple ilk yapmanız gereken oturuşunuzu daha dik hale getirmek ve kollarınızı kapatmak yerine daha açık bir şekle sokarak oturmaktır.

2) Dışarı çıkın
Kapalı ortamdaki klima, florasan ışıkları, bilgisayar ekranları uykunuzun daha da gelmesine sebep olacaktır. Bunun üstesinden gelmek için dışarı çıkın ve mümkünse 15 dakika yürüyün. Dış hava koşulları yağmurlu da olsa, güneşli de olsa temiz hava ve oksijen yenilenmenizi sağlayacaktır.

3) Spor yapın
Ofiste, çalıştığımız ortamda nasıl spor yaparım ki diyebilirsiniz. Odanız varsa küçük ısınma hareketleri veya yoga ısınmaları yapabilirsiniz, açık ofiste çalışıyorsanız da verdiğiniz kısa molalarda merdivenlerinizi tempolu şekilde inip çıkabilirsiniz. Unutmayın, spor sayesinde kalbiniz daha çok oksijen pompalayacak ve bu sayede beyninize daha çok oksijen gidecek. Fiziksel olarak iyi hissederseniz, ruhsal olarak da iyi hissedeceksiniz.

4) Beyni çalıştırıcı etkinliklere yönelin
Sporla vücudunuzu uyaramıyorsanız beyninizi uyarın. Uykusuzluğun üstesinden gelmek, zihni uyarmak için sudoku ve bulmaca benzeri zihni çalıştıran etkinlikler yapabilirsiniz. Bu çok hızlı bir şekilde uykunuzu açacaktır.
Bunun en somut örneği, yeni nesil alarmlardadır. Alarmlara uyuyan kişiyi uyandırmak için dört işlem içeren sorular eklemeye başladılar. Kişi soruyu doğru cevaplayana kadar alarm susmuyor, bu sayede kişi uykuya tekrardan dalmıyor. Beynin belli bölgeleri uyarıldığında uyku halinden çıkılıyor.

5) Biraz üşüyün
Çok soğuk bir su içebilirsiniz. Hatta buna limon ekleyebilirseniz uykunuzu daha çabuk açacaktır. Buna ilaveten yüzünüzü ve el bileklerinizi soğuk suyla yıkarsanız veya ağzınıza bir buz parçası atarsanız sizi uzun süre idare edecektir.

6) Biraz adrenalin
Hiçbir şey vücudu korkudan daha çok uyaramaz. En kısa yoldan Youtube’u açın, kulaklıklarınızı takın ve bir korku filmi fragmanı izleyin. Uyarılmanın tadını çıkartın.

7) Kahkaha atın
Çalışmaya biraz ara verin ve arkadaşınızın bir fıkra veya komik bir olay anlatmasını rica edin. Eğer bu olanağınız yoksa komik videolar izleyin ve gülmeye çalışın. Çünkü insan gülünce vücudunda endorfin salgılanır.

8) Dans edin
Bu sizi iş yerinde utandırabilir, ancak araba kullananlar ve uzun yol gidenler için bire bir olabilir. Özellikle gece yolculuk yapanlar için işlevsel gördüğüm bu yöntem için, tek ihtiyacınız olan müziğin sesini açmak ve dansa başlamak. Denemesi bedava.

9) Elma Yiyin, Ayaklarınızı Yıkayın
Barış Gürkaş’ın uykusu geldiğinde Elma yiyor. Kendisi hep uykum geldiğinde elma yemenin ya da ayaklarımı yıkamanın önemli olduğunu söylüyor. İşe yaradığını defalarca test etmiş.

Psikolog Barış Gürkaş

Son İçerikler