BIGG ITÜ Çekirdek
BIGG ITÜ Çekirdek

Her ne kadar dünya haritası üzerinde dev markalar, ülkeler, yapıtlar kurulmuş olsa da hiç şüphesiz ki; en zor zamanlarında Türkiye Cumhuriyeti’ni kuran Mustafa Kemal ATATÜRK, Dünya’nın en iyi girişimcisidir. Mustafa Kemal ATATÜRK’ün Girişimcilik üzerine sözlerini okuyalım ve her sözden sonra kendimize 1 dakikalık öz eleştiri yapalım. Son maddeden sonra da bundan sonra ne yapacağımızın planını çıkaralım.

Bu Blog girişimciliği 360 derece ele aldığı için Girişimciliğe çıkan her yol, Blog yazılarından geçecektir. Kullandığımız her cümlede Girişimcilik sözünün geçmesini beklemeyin, “Girişimcilik; parçaların bütünüdür.”

İşte Ulu Önder Mustafa Kemal ATATÜRK’ün o eşsiz sözleri;

● Hiçbir şeye ihtiyacımız yok, yalnız bir şeye ihtiyacımız vardır; çalışkan olmak!

● Türk çocuğu ecdadını tanıdıkça daha büyük işler yapmak için kendinde kuvvet bulacaktır.

● “Türkiye Cumhuriyetinin, özellikle bugünkü gençliğine ve yetişmekte olan çocuklarına hitap ediyorum: Batı senden, Türk’ten çok geriydi. Manada, fikirde, tarihte bu böyleydi. Eğer bugün batı teknikte bir üstünlük gösteriyorsa, ey Türk Çocuğu, o kabahat da senin değil, senden öncekilerin affedilmez ihmalinin bir sonucudur. Şunu da söyleyeyim ki, çok zekisin! .. Bu belli. Fakat zekânı unut! .. Daima çalışkan ol…”

● Gençler cesaretimizi takviye ve idame eden sizlersiniz. Siz, almakta olduğunuz terbiye ve irfan ile insanlık ve medeniyetin, vatan sevgisinin, fikir hürriyetinin en kıymetli timsali olacaksınız. Yükselen yeni nesil, istikbal sizsiniz. Cumhuriyeti biz kurduk, onu yükseltecek ve yaşatacak sizsiniz.

● Okul, genç beyinlere insanlığa saygıyı, millet ve ülkeye sevgiyi, bağımsızlık onurunu öğretir.

● Bilelim ki, milli benliğini bilmeyen milletler, başka milletlere yem olurlar.

● Biz cahil dediğimiz zaman, mektepte okumamış olanları kastetmiyoruz. Kastettiğimiz ilim, hakikati bilmektir. Yoksa okumuş olanlardan en büyük cahiller çıktığı gibi, hiç okumak bilmeyenlerden de hakikati gören gerçek alimler çıkabilir.

● Çalışmak demek, boşuna yorulmak, terlemek değildir. Zamanın gereklerine göre bilim ve teknik ve her türlü uygar buluşlardan azami derecede istifade etmek zorunludur.

● Tüketici yaşamak iyi değildir. Üretici olalım.

● Dünyada herşey için, medeniyet için, hayat için, başarı için, en hakiki mürşit bilimdir, fendir.

● Gençliği yetiştiriniz. Onlara ilim ve irfanın müspet fikirlerini veriniz. Geleceğin aydınlığına onlarla kavuşacaksınız.

● Zafer, “Zafer benimdir” diyebilenindir. Başarı ise, “Başaracağım” diye başlayarak sonunda “Başardım” diyebilenindir.

● “Türk kuvvet ve zekasının yenmediği ve yenemeyeceği güçlük yoktur.”

Cevap yazın

Please enter your comment!
Please enter your name here