Web Sitenizi DMOZ ‘a Nasıl Ekleyebilirsiniz?

dmoz

Dmoz.org açık dizin projesidir. Dünya üzerindeki tüm web siteleri buraya kayıt olmaya çalışır. Bir grup bilgisayar mühendisi gönüllüsü tarafından bu sistem yürütülür. Dmoz ‘un pagerank’ı 7 olduğundan buradan size gelecek olan ziyaretçilerde web sitenizin değerini artıracaktır. Ve birçok arama motoru tarafından da olumlu site olarak karşılanacaksınız. Çünkü Dmoz’a kayıt olurken gönüllü editörler sitenizi ince eleyip sık dokuyorlar, kayıt kriterlerine uymuyorsanız sizi kesinlikle eklemiyorlar. Sitenizi tamamlamadan veya sitenizdeki hataları gidermeden başvuru yapmayın.

Sitenizi Dmoz’a nasıl kayıt edebilirsiniz?

Örnek olarak kendi Blog’um eGirisim.com üzerinden gideceğim.

1. www.dmoz.org ‘a girin. Siteye girdikten sonra önünüze kategoriler çıkacak ve sizin web sitesindeki işinize uygun olanı seçiniz. Benimkisi İş dünyası ile ilgili blog.

dmoz kayıt

2. eGirisim.com için Business (İş Dünyası) kategorisini seçtikten sonra gelen ikinci sayfada sitenizin diline uygun Dil seçeneğine tıklayınız. Web siteniz Türkçe ise Türkçe seçiniz. Ben kendi Blog’um için seçiyorum.

dmoz kayıt

3. Görüldüğü gibi tıkladığımız sekmeler siteniz üst tarafında görülmektedir. Bu aşamaları yaparken lütfen siteniz için uygun olanları seçtiğinizde emin olunuz. Yoksa Dmoz editörleri bizim için düzeltir demeyin, direkt reddedilirsiniz.

eGirisim.com Blog’uma Türkçesi için Web Günlüğü demiştim. Aşağıdaki görselde de gördüğünüz üzere Web Günlükleri çıktı. Ve bu alt kategoriye tıklıyorum.

dmoz kayıt

 

4. Artık kendimize uygun kategorinin olduğu son sayfaya geldik. Bu tür bir sayfaya ulaştığınızda diğer birkaç web sitesine bakın, siz de onların hitap ettiği gibi mi hitap ediyorsunuz kontrol edin. Böylelikle yanlış kategoriden başvuru yapma riskini azaltmış olursunuz.

Bu aşağıda açılan sayfanın sağ üst kısmında “adres öner” linkine tıklayın.

dmoz kayıt

 

5. İşte son ve en önemli sayfaya geldik. Burada yazacağını her kelime sizin sitenizin dmoz’daki kaderini belirleyecek. Öncelikle sayfadaki her açıklamayı okuyun.

Burada size uzun uzun açıklama yapmayacağım. Nasıl olması gerektiği sayfada ayrıntılı yazıyor. Lütfen kurnazlık yapmaya çalışıp onların dedikleri dışına çıkmayın. Onların gönüllü Editörler olduğunu ve sitenize değer katmak istiyorsanız da bu dizindeki kayda ihtiyacınız olduğunu unutmayın.

dmoz kayıt

 

ve Gönder dedikten sonra.. Birkaç hafta beklemelisiniz. Mail adresinizi doğru girdiğinizden emin olun. Çünkü sonuç bu mail adresine gönderilecektir. Aslında bu sayfada tek önemli olan konu yavaş ve dikkatli olmanız.

İyi dmoz’lar.

 

Güncel İçerikler