Girişimciyseniz Hayal Kurmak Zorundasınız!

Girişimciyseniz veya Girişimci olmak istiyorsanız mutlaka hayal kurmak zorundasınız. Yapacağınız işin geleceğini görmek istiyorsanız bunu alışkanlık haline getirmelisiniz.

Geceleri kafanızı yastığa koyduğunuzda, otobüste işinize giderken, sahilde çayınızı yudumlarken, evinizin balkonundan gökyüzünü seyrederken gibi bir sürü örnek verebilirim, işte bu zamanlarda beyninizi zorlamalısınız. Merak etmeyin beyniniz yanmaz, aksine geliştirirsiniz.

Aklınıza yeni yeni fikirler gelir, girişiminizin bir kısmını planlamış olursunuz. Einstein beyninin yüzde bilmem kaçını kullanıyormuş da, dünyada bir tek o kadar aşabilmiş falan… Bırakın bunları lütfen ve hemen beyninizin sınırlarını zorlamayın, aşın. O uçsuz bir deryadır. Onu kullanmakta kullanmamakta, %1 ini de %100 ünü de kullanmak sizin elinizde. Cem yılmaz ne güzel bir örnek vermişti bilmem hatırlar mısınız? “Adamlar ortaya birşey atıyor, sonrasında da İsviçreli bilim adamları onaylamış diyor..” gibisinden birşeyler yayıyorlar.

Sonra ne mi oluyor?

Deeptech Demo Günü

“İnsanımızın sınırları, bilim adamlarının çizdiği sınırları aşamıyor!” Editör.

Sanırım sınırlarınızı aşma vaktiniz geldi. Açıkçası bunu gaza gelin diye de söylemiyorum. Gaza gelirseniz bir süre sonra sönersiniz. Sınırlarınızı aşmayı bir alışkanlık haline getirin. Ne güzel bir slogan duydum “Bizi ancak biz aşarız”.

Kendinizi sadece siz aşmalısınız. İnsanların dedikleri hayatınızı yönlendirmemeli sadece yardımcı olmalı. Bir kuş doğduğundan itibaren tavuklarla yaşarsa, asla uçabileceğini bilemez. Sadece gözkyüzüne bakar ve boynu bükülür.

Ama bir tavuk doğduğundan beri kuşlarla beraber büyürse ne mi olur? Resme bakınız!

Soldaki resim işin biraz espiri kısmı. Sadece anlatmak istediğime odaklanmanızı istiyorum. Bugün efsanevi CEO’lardan bir farkınız yok. Girişimcilerin İzlemesi Gereken Filmler başlıklı blog yazımda Silikon Vadisinin Korsanları adlı filmi izlerseniz, Bill Gates’in veya Steve Jobs’un üstün özellikleri olan insanlar olmadıklarını göreceksiniz.

Sadece hayal etmişler, harekete geçmişler, vazgeçmemişler ve başarmışlar.

Sıra sizde!

Son İçerikler