Yemeksepeti’nin Girişimleri: İrmik, Papyon ve Lokum

Dünyanın en iyi fikirlerinden biri olarak Türkiye’de yaklaşık 15 yıldır var olan bir girişimin adı: Yemeksepeti.com İnternet kullanımının hızla arttığı son 10-15 yıldır bu alandaki girişimleri de beraberinde getirdi.

Yemeksepeti.com geçtiğimiz yılın sonunda General Atlantic şirketine azınlık hissesinin bir kısmını 44 milyon USD’ye satarak bu alandaki gücüne güç kattı, hem de geleceğe olan vizyonunu insanların algılarında şeffaflaştırdı: Büyümek. Yemeksepeti.com üzerinden günde ortalama 60 binden fazla yemek siparişi veriliyor. Gelecekte bu rakamların çok daha artacağını sezebiliyor ve hissedebiliyoruz. Yemeksepeti.com bir marka olduğu gibi, kendi gücünü kullanarakta üç proje hayata geçirdi. Bunlar İrmik.com, Papyon.com ve Lokum.com dur.

Bu girişimler;

İrmik.com; restoranların temel ihtiyaçlarını satın alabileceği bir alışveriş sitesidir. Sadece restoranlara hitap etmektedir. Restoranlar kendilerine özel olarak tanımlanan kullanıcı adı ve şifreleriyle login olarak neredeyse tüm ihtiyaçlarını bu site üzerinden karşılayabiliyorlar.

Papyon.com; nereye gideceğinizi bilmiyorsunuz, eşinizle veya sevgilinizle yemeğe çıkmak istiyorsunuz ya da bir iş toplantısı yemeği organize etmek istiyorsunuz; işte papyon.com burada devreye giriyor ve size restoran seçeneklerini sunuyor, restoranlar hakkında yapılan yorumları okuyabiliyor ve menülerini görebiliyorsunuz. Ve masa rezervasyonu yaptırabiliyorsunuz. Sonra da gidip afiyetle yemeğinizi yiyorsunuz. Hem de acaba şu restoranda yer varmıdır, boş yer bulabilirmiyim gibi soruları aklınıza takmıyorsunuz bile.

Lokum.com; Organik anlamda en değerli üreticilerle çalışılıyor. Ürün içeriği olarak lokumdan sucuğa, peynire, deniz ürünleri, zeytin-zeytinyağı gibi aklınıza gelebilecek birçok ürün var. Afiyetle sipariş verebilirsiniz.

Yemeksepeti şimdilik 3 projesini hayata geçirdi ve zamanla yeni projelere imza atarmı bunlar gizliliğini koruyor. Yemeksepeti CEO’su Nevzat Aydın’ın (resimlerde sağdaki) vizyonu bu markayı bugün buralara taşıdı. İlk 5 sene hiç kâr etmedi ve vazgeçmedi. Bugün ise hayallerin ötesinde bir markanın kurucusu ve CEO’su.

Güncel İçerikler