Alphan Manas’ın Kim Olduğunu Hiç Böyle Dinlediniz mi?

Alphan Manas, adının bir marka olduğunu söyleyebiliriz. Kendisini 2 yıldır takip ediyorum. Tam bir futurist kafa yapısına sahip olduğu için verdiği seminerlerde herkes onun konuşmasını kolay kolay takip edemez veya bazı çok başarılı ince esprileri kaçırırlar.

Türkiye Futuristler Derneği’nin Kurucusu ve Onursal Başkanı. Futurist Ufuk Tarhan’ın yakın bir arkadaşı. Bir konudan diğerine atladığında nasıl yaptığını anlamazsınız. Türkiye’de önemli yatırımlarda imzası var. Seri girişimci… Deniz Taksi, Bilyoner.com vs… Şimdi ise Elektrikli araç üzerine yoğunlaştı. Sayarak bitiremeyeceğiniz patentleri var. 1990 larda iPad tarzı bir ürün çıkardı ve 10-15 yıl sonra piyasaya gerçek iPad çıktı (Futurist demiştim). Belki patentlerini bilmiyorum ama geleceği öngördüğünden eminim. TED, Futurist Shuffle gibi etkinliklerde konuşmalar yaparak bu alandaki bilinirliliğini artırdı.

Kendisi Prof. Dr. Oğuz Manas’ın oğlu. Babası da tam bir futuristti. 30 yıl önce öngördüğü bazı inovasyonlar bugün hayatımızda (e-perakende). Ayrıca Alphan Manas 9 yaşında bilgisayarla tanıştı ve onu sadece oyun oynamak için kullanmadı. Bende 9 yaşında tanıştım ama oyun daha aır basıyordu. Neyse konuyu dağıtmayalım. Eğer blog’una bir girip bakarsanız; üst anasayfa resminde geleceği pencerenin arkasından nasıl gördüğünü daha iyi anlayacaksınız. Seminerlerde ortaya koyduğu tablolar çok mantıklı ve doğruları yansıtıyor. Ayrıca kendi yorumlarını katması ve geleceğe uyarlayarak aktarması onu gerçekten dinleyenlere ışık tutuyor. Blog’unu takip ederek onun düşünce dünyasına pencereden bakabilirsiniz.

Güncel İçerikler