Herşeyin online hale helmesi hayatımızı değiştirdi mi?

Online hayatın her alanında var. Kullanıcılar artık günlerinin sadece küçük bir bölümünü offline olarak geçiriyor. (uyku, wc, önemli iş toplantıları vs..) aslında bu anları da öyle geçirdikleri söylenemez çünkü dışarıda çalışan bir bilgisayarlar ve ceplerinde internete sürekli bağlı olan telefonları var. Kısacası önemli bir kitle için 24 saat bağlılar diyebiliriz.

İnternetin yaşamımıza bu kadar entegre olması, beraberinde yeni alışkanlıkları da getirdi. Muhabbetlerin büyük kısmında online kavramlar var. İnsanlar aralarında online yazışıyorlar, her işlerini online hallediyorlar. Bir markanın nasıl olduğunu öğrenmek istediklerinde online araştırıyorlar… Farkettiniz mi herşeyin başında neredeyse online geliyor. Ben mesela yemeği bile online sipariş veriyorum, bankaya 2 ayda bir uğruyorum çünkü internet bankacılığı var…tek cümle herşey “e” de.

Hayatımıza artı mı kattı yoksa bir şeyler mi götürdü diye sorsak her ikisi de derim. İyi tarafından bakmak gerekirse kattığı değerler daha fazla. Belki artık arkadaşlarımla online sık sık görüştüğüm için onlarla daha az buluşuyorum, gerçek hayattan biraz soyutlanmış gibi hissediyorum. İşin bu kısmını iyi kullanırsan bunu da artıya çevirebilirsin. Önceden arkadaşlarını telefonla toplamak güçtü… şimdi facebook etkinlik var… Zamanımı daha iyi kullanıyorum. İşlerimi hızlıca hallederek yapacak daha çok şey buluyorum. Kendimi önceden yoğun zannederdim ama iki iş arasında boğulduğumuz için bunu söylerdim. Şimdi günde 10 iş yapıyoruz da halen iş yapacak çok zamanımız kalıyor. Durum bunlardan ibaret olunca da hayatımızın değişmediğini söylemek yanlış olur.

En güzel örnek şu yazdığım yazıyı online dışında düşünürsek size nasıl ulaştırabilirdim.. 1. mektupla 2. yüzyüze 3. Sanırım dumanla…

Bende tam bundan bahsediyorum… Gelecek “e” de.

Güncel İçerikler