Gerçek Mağazalar Vitrin mi Oluyor? ‘Sanal’ın Zaferi’

Eticaret‘in her yıl %40-60 ortalamayla artış göstermesi AVM lere olan ilgiyi azaltıyor diyebiliriz. İnternet üzerinden yapılan alışverişleri adet bazında düşünürsek aslında AVM lerin ne kadar bir müşteri ya da ne kadar satış adedi kaybettiğini görebiliriz. Ve bu her geçen gün çılgıncasına artmaya devam ediyor. Online mağazası olan veya internette farklı sitelere ürün veren markaların bu konuda reel mağazasında müşteri kaybetmesi hele ki kaçınılmaz olacaktır. İnsanlar gerçek mağazaların internete oranla pahalı olduğunu biliyor. Ben size direk örnek vereyim. Bimeks’in internet sitesinde ürünlerin birçoğu %20 daha ucuz. Çünkü gerçek mağazada kira bedeli var, personel çalıştırıyor, elektrik,  su, görsel malzemeler vs.. derken sanal mağazaya göre çok çok daha maliyetli oluyor.

İnsanlar AVM’leri artık vitrin olarak kullanıyor diyebiliriz. Gidiyor mağazaya, ürünlere bakıyor ve hangisini alacağına karar veriyor sonra eve gidip internete girip o ürünü markasından bir sanal mağazada buluyor ve büyük bir ihtimal daha ucuza satın alıyor. Bazı duyumlarıma göre gelecekte markalar gerçek dükkanlarını sadece vitrine çevirecekmiş ve alışverişleri online’a yönlendireceklermiş.

Aslında Migros bu işe başladı bile. Telefonunuza yüklediğiniz bir uygulama ile buzdolabını açıyorsunuz barkotlarından azalan ürünleri okutuyorsunuz, ihtiyacınız olan ürünleri de ismini yazarak buluyorsunuz ve siparişi onaylıyorsunuz. Çok küçük bir ulaşım bedeli ile ürünler kapınıza geliyor. Sizce yüklü ve alacağınızı bildiğiniz alışverişlerde markete gidip 10 poşet taşımanıza gerek var mı? Son verdiğim örnek size asıl anlatmak istediğimi özetlemiştir. O gelecek artık geldi.

Güncel İçerikler