Yaratıcı sektörlerde çalışan profesyonelleri bir araya getiren ve onlara mikro fonlar sağlayan Komünite, venture building modeli ile hayata geçirdiği ve ilk girişim olma özelliğini taşıyan Omnicourse bugün yayınlandı.

Omnicourse’u anlatmadan önce venture building tabirinden kısaca bahsetmek isterim. Venture building; girişimcilere ortak olup fikirlerin şirketleşmesi ve büyüyebilmesi için ihtiyaç duyulan destekleri sağlayan girişim geliştirme platformlarının dünyada kabul görmüş adıdır.

Spotify of eLearning: Omnicourse

Spotify of eLearning önermesi ile ortaya çıkan Omnicourse, bir sesli eğitim uygulamasıdır. Kendini geliştirmek isteyen insanların aylık bir abonelik ücreti ile platformdaki tüm eğitimlere erişebildiği, eğitimlerin sahibi olan yaratıcıların ise dinleme dakikaları üzerinden gelir kazandığı Omnicourse platformu, son günlerde Türk yatırımcıların da dikkatini çekti.

Komünite’nin kurucusu sevgili Fatih Güner’in öncülüğünde, Komünite üyelerinden Ali Kemal Şerbet ve Muhammed Furkan Yılmaz’ın ortaklığıyla kurulan Omnicourse, sesli kitap sektörüne ve hızlı öğrenim alanına güçlü bir şekilde dokunmak istiyor.

Sesli kitaplardan Clubhouse gibi sadece-sesli sosyal medyalara sesli platformların düzenli olarak yükseldiği bu dönemde, kullanıcıların video eğitimlere yeterli odağı ve zamanı vermediği içgörüsü üzerine kurulan Omnicourse, sesli eğitimler sayesinde insanların spor yaparken, ev işi yaparken ya da işe giderken kendilerini geliştirmelerini sağlıyor.

Omnicourse’un öğrenim içerikleri iki farklı format içeriyor: Sesli eğitimler ve Learnbite

Sesli eğitimlerde, eğitmenler 40 dakika ile 240 dakika arasında organize edilmiş içerikleri dinleyicilere sunuyor. Learnbite’lar ise 5 dakika 15 dakika arasında olan, bir sandviç yerken ya da kahve molasında tüketilebilecek öğrenim içeriklerinden oluşuyor.

Omnicourse’un eğitmenler ve uzmanlar için sunduğu fırsatlar da azımsanmayacak kadar fazla. Eğitim programı hazırlayarak ek gelir kazanmak ve ismini duyurmak isteyen birçok profesyonel, video eğitim hazırlamadaki teknik sorunlar ve ekipman gereklilikleri dolayısıyla zorluk yaşıyorlar. Omnicourse, sesli eğitim kaydetmenin basitliği dolayısıyla, video eğitimlere kıyasla öne çıkıyor. Artık konusunda uzman olan herkes, orta segment bir mikrofon ve online ses düzenleme platformlarını kullanarak kendi sesli eğitimlerini kaydedebilir ve pasif gelir kazanabilir hale geliyor.

Omnicourse’un Chief Experience Officer’ı Ali Kemal Şerbet “Kullanıcının mobilitesi arttıkça içerik tüketme eğilimi, özellikle son yıllarda videodan sese de genişlemiş durumda. Omnicourse, sesli kitap gibi lisans gerektirmediği ve eğitmenlerin de Spotify modelinden bildiği şekliyle, önümüzdeki yıllarda rekabetin artması beklenen sesli eğitim platformlarının öncüsü olmayı ve kültür tüketicisine kolaylık sağlamayı planlıyor.”

Omnicourse’un Chief Technology Officer’ı Muhammed Furkan Yılmaz “Omnicourse, “all-mobile platform” adını verdiğimiz bir teknoloji vizyonuna sahip. Eğitmenlerin Omnicourse Creator uygulaması ile eğitim içeriklerini ve tüm analitiklerini canlı olarak görebildiği ikinci bir uygulama daha ürettik. Orta vadede hayata geçirmek istediğimiz Omnicourse Recorder uygulaması ile, eğitmenlerin mobil telefonlarını kullanarak eğitim kaydetmelerini de hedefliyoruz.”

Fatih Güner son olarak: “Sesli kitap, podcast ve online öğrenim sektörleri, geçtiğimiz 10 yıl boyunca her yıl 2 haneli büyümeler gösteren çok güçlü sektörler halini aldı. Bu alanların birleşiminde yer alan ve tüm formatların en iyi yönlerini bir araya getiren Omnicourse’un, kendine bir alan açması ve dünyada büyüme göstermesi kaçınılmaz. Türkiye’den global pazarları hedefleyerek yola çıkan Omnicourse, Türk içerik üreticilerinin ve platform girişimcilerinin dünyaya açılması konusunda cesaretsizliğini de kırmak istiyor.”