Sizlere bu yılın ocak ayında yayına başladığını duyurduğumuz Fatih Güner‘in hayata geçirdiği girişim Kitap Kulübü, bu sabah itibariyle kullanıcılarına gönderdiği bir eposta ile kapanacağını duyurdu.

Fatih Güner’in eposta’da yaptığı açıklama:

“Son 2 haftadır sizleri habersiz bıraktığım için hepinizden kalpten özür diliyorum. Size bir açıklama borçluyum ve dolayısıyla da durumu yorumsuz anlatacağım.

Kitap Kulübü ile ilgili verdiğim röportajların hepsinde söyledim, bu siteyi 11 günde hayata geçirdik ve altyapı tarafında, ödeme sistemi bağlantısını küçük ancak kaliteli bir ekibe yaptırdık. Ancak bu altyapı geçici olarak yapıldı, birçok eksiği vardı.

Bugüne kadar bu altyapının bizi yarı yolda bırakmamış olmasının ana nedeni, tüm siparişleri ve abonelik yenilemelerini bir Excel dosyasında teker teker tutuyor olmamızdır. Her sipariş o Excel dosyasına girildi, her ay abonelik yenileme zamanında geceleri sabahlara kadar sipariş işledik. Bu işlerin tamamını da iki kişi yaptık: eşim ve ben.

Altyapının daha iyi olması gerekiyordu, ancak uygulama geliştirme tarafında siteye ilk günden beridir toplam ayrılan zaman 6-8 saat ancak olabildi. Büyük hayal kırıklığına uğratıldık. En büyük motivasyon kaybımız bu oldu. Siteyi iptidai yöntemlerle ayakta tutuyoruz resmen ve aylardır şikayet etmedik, kimsenin kalbini kırmadık.

Lojistik tarafında bizi aylardır görüyorsunuzdur, kimseyi üzmemeye çalıştık, dağıtım problemlerini minimumda tutmaya çalıştık. Ancak her ay istisnasız bir gol yedik. Bunların toplamda %5’i size yansıdı bu arada, geri kalanı yine eşim ve benim kişisel çabalarımızla yürüdü. Üzdüğümüz abonelerimize hediye kitaplar gönderdik, tüm paketleri teker teker takip ettik. Ancak çok yorulduk, bunaldık resmen. İkinci motivasyon sıkıntımız buradan doğdu. Lojistik tarafını kendi yaptığımız 2 ay, aşırı yorulduğumuz, ancak dağıtım problemlerinin en az olduğu aylardı. Lojistik tarafında fena halde hayal kırıklığına uğradık, ne sözler verildi ve havada kaldılar.

Eylül ayının başında da bu işi kapatmaya karar verdim. Artık başka işlerle ilgilenemez hale gelmiştim, diğer işlerimde hem müşteri hem de para kaybediyordum. Kitap Kulübü’nü çok seviyorum, ancak daha fazla dayanamıyordum. 3-4 kişiye haber verdim, 2 satış görüşmesi yaptık, bir şekilde olmadı. Durumlar uygun değildi.

Tam son gün, son dakika, büyük bir şirket çıktı önümüze, görüşelim dediler. Ben de size yazdım bir önceki e-postamda, o şirketle görüştükten sonra net kararımı vereceğim dedim.

Bu e-postanın üzerine 5-6 tane mesaj aldım, aldığım mesajların tamamına red cevabı verdim. Çünkü kitap sektörü çok zor bir sektör. En azından zararda olmamak için Kitap Kulübü’nü satmak isterim, ancak gelecekte satın alan kişinin kapıma gelmesini ve beni bu işin zorlukları yüzünden suçlamasını istemem. Hepsini net cevaplarla reddettim, umut beslemesinler diye.

Ancak bir tanesi beni de çok heyecanlandırdı. Büyük bir şirkete satacağıma, aynen benim gibi bir girişimciye satayım dedim. Benim hikayeme benzer bir hikaye, babası aynen benim babam gibi yayıncı. Kendisi başarılı bir girişimci. Prensipte anlaştık ve ben büyük olan şirketle görüşmeyi iptal edip, bu iş nasıl olsa halloldu dedim.

Hatta geçtiğimiz hafta domain de dahil olmak üzere, Kitap Kulübü ile ilgili şeylerin %80’ini devrettim. Tüm finansallar, web materyalleri, her şey.

Az önce haber aldım, vazgeçmiş.

Bir hayal kırıklığı daha. Bu işe başladığımdan beri bu işin bir noktasında olup da beni hayal kırıklığına uğratmayan 3 kişi oldu: eşim, edebiyat küratörümüz Sevim Gözay ve sosyal medya yöneticimiz Öznur Doğan.

Bu 3 kişiye huzurunuzda teşekkür ediyorum. Sağolsunlar, var olsunlar. Diğerlerine ise teessüf ediyorum, resmen benim duygularımla oynadılar.

Kitap Kulübü, bu motivasyon bozucu meseleler ve partnerler olmasaydı bu ülke için bir umut olabilirdi. İçimde iyilikten ve güzellikten başka hiçbir şey yoktu. Aylarca bu site için hizmet almayı beklediğimiz partilere bir defa bile ters söz etmedik. Demek ki bu işin kaderinde bu varmış deyip sustuk. Eşimle birlikte çok çalıştık, ancak büyük hayal kırıklığına uğradık.

Çok üzgünüm, çok kızgınım, çok mutsuzum.

İçimi dökmek zorundaydım, bunların hiçbiri, aranızda hiç kimseyi ilgilendirmiyor bile olabilir. Zamanınızı aldığım için özür dilerim.

Bunun yanında, işle ilgili bazı yapılması gereken şeyler var:

1- Geçtiğimiz ay iş kulübü kitaplarından biri eksik gönderildi. Yarın ve bir sonraki gün bu işi halledeceğiz ve kitaplarınız gönderilmiş olacak.

2- WhatsApp’de cevaplanmayı bekleyen güzel insanlar var, onların soruları cevaplanacak.

3- Toplamda 47 kişinin 3-6-12 aylık abonelikleri peşin satın aldıkları için, kalan abonelik aylarının hesabı yapılıp, kalan paralarının geri gönderilmesi gerekiyor. Hesabımızı yaptık, 8.700 küsur TL’lik bir geri ödeme bu. Tüm hesaplar önümüzdeki 2-3 hafta içerisinde muhatapları ile paylaşılacak, OK alındıktan sonra ödemeleri yapılıyor olacak. Bazıları şirketlere kesilmiş faturalar bunların, iade faturaları istenecek. Kişilere geri ödemeleri ise gider makbuzları veya muhasebecimizin bizi yönlendirdiği şekilde yapıyor olacağız.

Durum budur arkadaşlar, güzel bir yolculuktu, bence güzel de bir iş yaptık. Kitap Kulübü’nün kurucusu olarak anılmak, Türkiye’ye bu modeli kazandıran kişi olarak anılmak beni mutlu ediyor. Bu da bana yetiyor. Kendi kaynaklarımızla, bu işi kendimizden kısarak yaptığımızı bizi tanıyan herkes biliyor. Hiç şikayet etmedik ancak ilk defa bugün sitem yaptık. Lütfen affedin başınızı ağrıttıysam.

Kitap Kulübü kapandı! Domain’i geri aldığımda siteyi de kapatıyor olacağım.

Sevgiler”

Fatih Güner

1 YORUM

  1. Bu tür girişimlerin zamansız ve erken sona ermesi beni çok üzüyor. Bir kitap kulübü üyesi olarak 2 aydır kitaplar gelmeyince önce kızdım.Yine mi aldatıldık dedim. Fatih Beye mesaj attim.Watsap mesajı yazdım.twitterde yazdım.Ama kesinlikle kötü niyetli olunacağını hiç düşünmedim. Güzel bir girişimdi. Örnek olması dileğiyle.inşallah başka mecralarda yüzünüz güler sayın Fatih Güner. Alacağımı göndermeseniz de canınız sağolsun. İhtiyacı olan köy okullarına kitap temininde kulllanabilirsiniz.