BIGG ITÜ Çekirdek
BIGG ITÜ Çekirdek

Dün TÜBİTAK Marmara Teknokent tarafından düzenlenen DemoDay’16 etkinliğinin sosyal medya sponsoru olarak oradaydık. Sabah Teknokent Genel Müdürü Dr. Orhan Çömlek açılış konuşmasını gerçekleştirerek, girişimciliğin ülkemizde yaygınlaşması konusunda güzel mesajlar verdi.

Etkinliğin önemli olan ikinci bölümünde toplam 44 girişimci, 5 ayrı salonda yatırımcılara karşı sunumlarını yaptı. Burada yeni girişimcilerden çok, belli bir yol almış girişimler ön plandaydı. Fikir aşamasını geçmiş, yol almış, ürünlerinin satışını yurtiçinde gerçekleştiren ve yurtdışına açılma planları olan girişimciler vardı. Bu yüzden odalarda istenen rakamlar da bir çekirdek yatırım miktarlarının çok çok üzerindeydi. Yatırım alıp almadıkları konusunda henüz bir netlik yok. Burası yatırım görüşmelerinin başlangıç noktasıydı. Girişimciler ile yatırımcılar birbirlerini tanıdı. Artık bundan sonrası şirketlerinde yapılacak toplantılar ve iş yemeklerinin sonucunda belli olacaktır.

Ayrıca teknokent alanını da biraz gezme fırsatımız oldu. Yeni teknoloji binaları yapılıyor. Tabi burada önemli olan, asıl yapıldıktan sonraki işlevleri. Eminim yakın gelecekte Gebze’den unicorn girişimler çıkabilir. Girişimcilik sadece telefon uygulamasından veya web sitesinden ibaret değildir. Bu yüzden alanımızı sınırlandırmadan, yeni farklı neler yapabilirize odaklanmak lazım.

TÜBİTAK Marmara Teknokent’teki gelişmeleri de zamanla paylaşıyor olacağız.

DemoDay16 ile ilgili detaylı bilgilere bu linkten ulaşabilirsiniz http://www.demodaytr.com

Cevap yazın

Please enter your comment!
Please enter your name here