eticaret kanunu
BIGG ITÜ Çekirdek
BIGG ITÜ Çekirdek

Türkiye’de E Ticaret alanında uygulanan yasalar Tüketicileri Koruma Kanunları içerisinde yer alıyordu. E Ticarete özel hazırlanmış bir kanun yoktu. Devlet ise yaptığı bir atak ile “E Ticaret Kanunu”nu çıkardı ve 1 Mayıs’ta yürürlüğe girecek. Bu kanun tüketicileri korumaya yönelik firmalara bazı yaptırımlar getiriyor. Burada size madde madde yazmayacağım sadece genel hatlarıyla nedir size anlatacağım. Bugün Emarsys Türkiye’nin Point Otel’deki etkinliğinde de bu konu tartışıldı. Türkiye’nin ilk İnternet duayenlerinden ve ETİD Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Orhun da bu konuda hakkında detaylı bilgi verdi.

Firmalar artık kendi kafalarına göre e-mail atamayacaklar. Kanun 1 Mayıs’ta yürürlüğe girdiği için o süreye kadar ortam yine serbest, ancak o tarihten sonra izinsiz mail gönderimi yapan firmalara yaptırımlar geliyor. Ancak geçiş süreci ne kadar sürede tamamlanır bilinmiyor veya bunun da açığını bulan firmalar elbette olacaktır. Bugünlerde E-Posta kutularınıza sık sık “Bize İzin Verin” “Size mail göndermemize İzin verin” “Sizi Kampanyalardan Haberdar Edebilmek İçin İzin Verin” vb. mailler geliyordur. Bunların hepsi 1 Mayıs’tan sonrasına hazırlık. Sadece E-Mail değil; telefonla pazarlama, sms pazarlama, çağrı merkezi, faks, otomatik aramalar gibi iletişim araçlarını da kapsamaktadır. Bu kanundaki amaç; artık hayatımızın bir parçası olan Digiturk, D-Smart gibi çağrı merkezi elemanlarını temizlemek, firmaların spam derecesinde mail atmasını engellemek, zamansız gelen faksları önleyip boşuna karttuş tüketilmesini ve rahatsız edilmesini engellemek gibi gibi gibi…

Türk milleti sözleşme okumadan imzalayan veya internet üzerinden tikleyen bir millet. Bu yüzden kendinizi akıllı sanıp sözleşmenin en okunmayacak ucra bir köşesine “kullanıcı bu sözleşmeyi onaylamakla birlikte kendine her türlü iletişim aracı üzerinden pazarlama yapılmasını da kabul etmiş olacaktır.” gibi bir madde eklemeyi düşünmeyin, kanun buna izin vermiyor. Bu maddeyi ayrı bir kutucuk halinde sözleşmeden bağımsız olarak koymanız gerekiyor ve sözleşme onaylanması sırasında, pazarlama maddesinin tikli olmaması gerekiyor. Kısacası sözleşme içerisine gömemezsiniz. Açık açık belirtmeniz gerekiyor. “MADDE 6 (1) Ticari elektronik iletiler, alıcılara ancak önceden onayları alınmak kaydıyla gönderilebilir.”

İlk defa Elektronik Ticaret diye bir şey tanımlandı. Bu daha buz dağının görünen ucu. Zamanla kanunun altı dolacaktır, yeni eklemeler yapılacaktır. Bu kanunun çıkması uzun sürede sağlıklı olacaktır. Çünkü birçok abone kampanya SMS’i istememektedir. Türkiye’de yılda 15 Milyar civarında kampanya SMS’i gönderilmektedir ve bunda ciddi bir düşüş olacaktır. Olumlu tarafından bakmak gerekirse; uzun dönemde sağlıklı olacaktır.

Ancak geçiş sürecinde firmalara ciddi cezalar kesilmemesi bekleniyor, bu süreç biraz daha yumuşak olacaktır. Zamanla belli bir çizgiye oturacaktır. Firmalara önerimiz ise; kullanıcılara kampanya sms’i, maili vb. gönderi yapmak için kibarca bir mail atabilirsiniz. Onları katılıma teşvik etmek için çekiliş hakkı verip bazı hediyeler sunabilirsiniz. Bir de işin gerçek tarafı şu. Sizden bilgi veya ürünlerinizi almak istemeyen birisine niye ısrarla taciz edip onu kazanmaya çalışıyorsunuz? O zaten gelmeyecek veya oranı Binde 5 falan. Boşuna eforunuzu, zamanınızı ve paranızı harcıyorsunuz. Siz asıl hedef kitleye oynayın, faydanıza olsun. Kullanıcılarınıza sakın böyle bir mail atmayın. “Geçen gün size mail gönderip izninizi istedik, henüz cevap vermediniz, hayırdır?” gibi bir yaklaşıma da girmeyin. Bu işin espirili cümlesi, sanki kullanıcı sizden bilgi alması zorunluymuş gibi bir havaya girmeyin, sönersiniz. O değil bende Hürriyet listesinden çıkmak istiyorum ama bir türlü başaramıyorum.

Devlet bunların denetlemesini zaman zaman yapacak ve cezalar da verecek.

“MADDE 8 (1) Alıcılar diledikleri zaman, hiçbir gerekçe belirtmeksizin ticari elektronik iletileri almayı reddedebilir.” size bir kere izin verdiler diye bu ömür boyu onları bilgilendireceğiniz anlamına gelmiyor. İstediği zaman bültenden, bilgilendirmeden çıkabilir. Kullanıcılar bu bilgilendirmeleri almama hakkında sahiptir, zorlamayın. Çünkü işin hukuksal boyutundan öte, eticaret sektöründe başarısız olursunuz. Başarısızlık hikayelerine konu olursunuz.

Kanunun genel anlamda özeti bu. İzinsiz bilgilendirme yapma, insanları izinsiz rahatsız etme diyor. Ayrıntıları yine zamanla bu blogda paylaşmaya devam edeceğiz. Takipte kalın.

Cevap yazın

Please enter your comment!
Please enter your name here