Üniversitede hocamın aklıma yerleşen cümlesi: Kendini iyi pazarlayabiliyorsan başarırsın. Girişimcilerin de sorunlarından biri de bu değil mi sizce? Ellerinde güzel fikir var ama ne yapacaklarını bilemiyor ya da yatırımcıya sunum yaparken kendilerini iyi ifade edemediklerinden dolayı fikri mındar ediyor. Odadan elleri boş ayrıldığında ise dünyanın en iyi fikirlerini sanki başarısız bir fikirmiş diye aslında kendi başarısızlıklarından ötürü tarihin tozlu raflarına atıyor.

Çevrenizde görüyorsunuzdur. Ya bu insanın fikrine bak yaptığına bak ama işleri götürüyor. Demek ki o kendini birilerine iyi ifade etmiş iyi pazarlamış. Senin ne anlattığın değil, anlattığını karşındakine ne kadar ifade edebildiğin önemli. Yatırımcıların birçoğu fikre değil, girişimciye yatırım yapıyor. Bunu çok duydum.

Eskiden kapı kapı dolaşan pazarlamacılar vardı. Ellerindeki ürün kalitesiz de olsa, karşılarındakine bir şekilde satıyorlardı. Size yalan söyleyin demiyorum ama onlar bile yalan söylediklerinde bunu başarıyordu. Siz değerli fikrinizi elinizi yüzünüze bulaştırıyorsunuz. Bir cafe açtınız diyelim. Peki insanlara duyurmak için neler yapıyorsunuz? Yoksa hiçbir şey yapmadan müşteriler gelmedi bu cafe tutmadı diye başarısız mı olduğunuzu düşünüyorsunuz. Kendinizi iyi ifade edemedikten sonra başarısızlığınız olağan olduğunu düşünmeyin, aslında düşünebilirsiniz de… bu arada herkes başarmak zorunda değil… benim sözüm yeterli çabayı göstermeyip kendini iyi pazarlayamayanlara…

İş görüşmelerinde özgeçmiş sayfası sizinkinden az olan insanların neden sizden önce işe alındığını hiç düşündünüz mü? Lise mezunlarının büyük şirketlerde yönetici olduğunu bile gördüm. Girişimciyseniz ve fikriniz varsa, karşınızdakinin fikrinizin hangi kısmıyla etkileneceğini çok iyi bulmalısınız. Fikirler aşağı yukarı aynı, sizin farkınız ne? ne fayda sağlıyorsunuz? fikrin çok iyi olup da sırf girişimcinin niteliğinden dolayı yatırım alamadığı durumlar var. İyi bir girişimci çok basit bir fikirle bile iyi işler çıkarabilir. Dünyayı kurtaracak formülü karşınızdakine anlatamadıktan sonra kendinizi bile kurtaramazsınız.

Benim size özet olarak söyleyeceğim ise; aklınızı değil, biraz da zekanızı kullanın. Beyin sadece bilgi depolamak için değil, o bilgileri de en iyi şekilde kullanmak için yaratılmıştır. Karşınızdaki sizi anlamıyorsa o onun anlamadığından değil, sizin kendinizi iyi ifade edemediğinizdendir. Bu düşüncede olduğunuz sürece başarı size çok yakındır.

Yorum yazın

Please enter your comment!
Please enter your name here