Bir Konu Bir Konuk Projesi Mart ayında öğrencileri Egon Zehnder International yönetici ortağı Murat Yeşildere ile buluşturdu. Başarısızlık üzerine konuşma yapan Murat Yeşildere, ”Ders alabiliyorsanız başarısızlık güzel bir şeydir.” dedi ve tarihten başarısızlık ve ardından gelen başarı hikayelerini anlattı. Gözlem, merak, kararlılık, ve cüretkar olmanın altını çizen Yeşildere, kariyerin bitmeyen bir yarış olduğunu belirtti. ”Ben oldum” denildiği an öğrenme şansının yok edildiğini ve en iyinin henüz yapılmamış olan olduğunu hatırlattı.

Bir Konu Bir Konuk Projesi konuğu meraklı, doğru geri bildirim ve iletişim köprüleri kuran insanların öğretiyi yaratıp kararlılığı ekleyerek başarıya ulaştıklarının altını çizdi. İnsanların adım atma cesaretini göstermediği her anda hata yapma korkusunun daha da büyüdüğünü söyleyerek ”Başarısızlığı düşündüğümüz için başarısız oluyoruz, başarıyı hayal eden insanlar başarıya ulaşıyorlar.” dedi. Başarısızlıkların üstünü kapatmamamız gerektiğini söyleyen Murat Yeşildere, İsveç’te bir kralın en hızlı şekilde ve baskıyla ”en büyük en güçlü en iyi gemi” istemesi üzerine hızla inşa edilen geminin batışı ve sonrasında hatasının farkında olan kralın çalışanlarını cezalandırmamasından bahsederek bugün bu geminin müze olarak sergilendiğini belirtti.bir konu bir konuk

Murat Yeşildere kariyer başlangıcı için insanların kimliklerini, yetenek setlerindeki eksiklikleri ve ne yapabileceklerini kendilerine sorarak hedefin hareketli bir hedef olduğunun unutulmaması gerektiğini belirtti. Yemek yeme yarışmalarının akılda kalan ismi Japon Kobayashi örneği üzerinden daha önce denenmiş yolları takip etmenin mevcudun etrafında gezmeye yol açacağını, ancak koşulları tartarak ve gözlemleyerek farklı bir bakış açısıyla bambaşka bir şey yaratmaya kalkılırsa fark yaratılabileceğinin altını çizdi. Türkiye’nin sonuç odaklılıkta ve bireysel işte başarılı olduğunu, grup çalışmasında gelişmesi gerektiğini söyleyen Murat Yeşildere, yöneticilerin de bütün doğruları söylemesi gerekmediğinin farkına vararak yeri geldiğinde karşılarındakilere söyletmekle takımca başarılı olacağının altını çizdi. Sınırlı sayıda kişinin seçilerek buluşturulduğu etkinlik katılımcılara samimi bir ortam sağladı.

Paylaş

Yorum Yazın

Please enter your comment!
Please enter your name here